Ogrodniku, chroń swą głowę!

gnome-411125_640Każdemu z nas czas pracy w ogrodzie najchętniej kojarzyłby się z czystą przyjemnością. Niestety może się zdarzyć, że w wyniku różnych przyczyn ulegamy drobnym urazom. W większości przypadków nie są to zbyt poważne uszczerbki na zdrowiu, jednak jak to się mówi: „lepiej dmuchać na zimne”.
Istnieje duża liczba artykułów bhp, które pozwalają zmniejszyć ryzyko związane z powstawaniem urazów podczas prac w ogrodzie.

Sporo urazów, zwłaszcza głowy, powstaje wskutek uderzenia czy też ukłucia przez wystające kołki, patyki lub końce złamanych gałęzi. Są to urazy, które narażają nas na duże niebezpieczeństwo, również na możliwość uszkodzenia oczu. Urazy takie następują przeważnie przy czynności schylania, gdy cokolwiek upadnie nam na ziemie. Aby jak najlepiej chronić oczy, każdy ogrodnik powinien zaopatrzyć się w okulary ochronne. Ich zadaniem jest ochrona naszych oczu przed licznymi zagrożeniami. W trakcie ich noszenia żadna gałąź, ani żaden odprysk z ciętego drzewa nie dostanie się nam pod powiekę.

Kolejnym przydatnym artykułem bhp, mającym chronić naszą głowę, jest kask. Zapewnia on ochronę górnej części głowy przed uderzeniami pochodzącymi od spadających gałęzi lub innych obiektów oraz przed uderzeniem głową w przeszkodę. Koszt takiego kasku jest naprawdę niewielki, a może on uratować naszą głowę przed poważnym uszkodzeniem.

Bardzo ważne w pracy w ogrodzie jest również chronienie naszej głowy przed promieniami słonecznymi. Warto do tego celu stosować np. czapki z daszkiem lub kapelusze. Ochronią one nas nie tylko przed słońcem czy mżawką, ale także przed drobnymi urazami. Odpowiednie nakrycia głowy pomogą nam również uniknąć ukłuć głowy lub zaplątania się włosów np. w gałęzie.