Jak i po co stosować hirudoterapię?

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, jest owiana wieloma mitami. Jednak jej skuteczność jest równie duża, co w starożytności. Obecnie popularność wykorzystywania tej metody rośnie, a to dzięki szerokiemu zastosowaniu. Może służyć jako profilaktyczne wsparcie organizmu, jak i sposób na leczenie zaawansowanych stadiów chorób.

Hirudoterapia opiera się na stosowaniu pijawek medycznych hodowanych w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Te żyjące w środowisku naturalnym nie nadają się do zabiegu. Po każdej terapii są one utylizowane tak, aby nie były używane ponownie. Pijawki mogą być zastosowane tylko raz.

Właściwości lecznicze

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) związane jest z przykładaniem żyjątek do ciała pacjenta. Przysysając się do skóry pobierają krew z organizmu, jednocześnie wprowadzając do niego prozdrowotne substancje. Hirudozwiązki umiejscowione są w gruczołach ślinowych pijawek. Obecnie poznanych, ale nie do końca sklasyfikowanych jest 110 tych substancji.

Związki trafiając do organizmu wprowadzają w nim biochemiczne zmiany. Wśród hirudozwiązków można wyróżnić: hirudynę (działającą przeciwzakrzepowo), gilatynę (przeciwdziałającą przerzutom), hementynę (mogącą rozbijać powstałe zakrzepy) i aparyzę (polepszającą płynność krwi oraz zmniejszającą jej lepkość).

Przebieg terapii

Hirudoterapia rozpoczyna się od przeprowadzanie pogłębionego wywiadu z pacjentem. Szczególną uwagę należy zwrócić na przyjmowane leki, wyniki morfologii oraz przechodzone choroby. Jeżeli nie ma wykluczeń, wówczas do ciała pacjenta przykładane są pijawki. Zabieg może trwać od 45 do 90 minut. Wszystko jest uzależnione od pracy żyjątka, ciśnienia krwi osoby poddawanej terapii czy warunków atmosferycznych.

Po skończeniu leczenie krew z rany może sączyć się nawet do 24 godzin. Dlatego należy założyć opatrunek z jałowej gazy, który trzeba zmienić najpóźniej po 12 godzinach. W przypadku pacjenta, który po raz pierwszy poddawany jest zabiegowi może być użytych maksymalnie 4 pijawki.

Więcej na temat leczenia pijawkami, rodzajów hirudoterapii oraz szerokiego jej zastosowania można znaleźć na stronie http://pijawki.abros.pl/.